Our Governors

Our governing body is made up of 15 governors, the list below details all governors who are active or have been active during the last 12 months.

Our committees are:
Finance & Premises Committee: Chair – Kevin Fenn
Personnel & Pay Committee: Chair – Jessica Dawson
Pupil Matters & Curriculum Committee: Chair – Olivia Maxfield-Coote

For information on meeting attendance please click here

For more information on what we do click here

For information on Governor business interests please click on the link: Governor Declarations of Business 2016-17

 

Our Governors:

 

Mr. Kevin Fenn

  • Parent Governor
  • Chair of Governors – Appointed on 04/07/17
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Personnel & Pay
  • Appointed 10/01/2017
  • Term End Date 09/01/2020

Mrs. Sandi Merifield

  • Co-opted Governor
  • Vice Chair of Governors – Appointed on 04/07/17
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed 06/12/2016
  • Term End Date 05/12/2020

Mrs. Michelle Keeling

  • Head Teacher
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Finance & Premises
    • Personnel & Pay

Mrs. Claire Matthews

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
  • Appointed 06/06/2017
  • Term End Date 05/06/2021

Mrs. Carolyn White

  • Staff Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Finance & Premises
  • Appointed 27/01/2017
  • Term End Date 26/01/2021

Mrs. Mary Clements

  • Authority Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed 06/03/2014
  • Term End Date 06/03/2018

Mrs. Jessica Dawson

  • Co-opted Governor
  • Chair of Pay & Personnel
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Personnel & Pay
  • Appointed 16/11/2015
  • Term End Date 31/12/2019

Revd. Olivia Maxfield-Coote

  • Co-opted Governor
  • Chair of Curriculum & Pupil Matters
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed 01/01/2016
  • Term End Date 31/12/2019

Mr. Don Smith

  • Associate Governor
  • Appointed on 09/05/2017
  • Term End Date 08/05/2021

Mrs. Victoria Goodman

  • Parent Governor
  • Appointed 21/09/2017
  • Term End Date 20/09/2021

 

Governors who ended their term within the last 12 months:

Ms. Beverley Newton

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed 01/01/2016
  • Term ended

Mrs. Lesley Beckett

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Curriculum & Pupil Matters
  • Appointed 08/12/2011
  • Term ended

Mr. Matthew Shephard

  • Parent Governor
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Appeals
  • Appointed 31/01/2017
  • Term ended

Mr. Robert Hore

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
  • Appointed 01/01/2016
  • Term ended 17/07/17

Mr. Mike Eldred

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed on 31/01/2017
  • Term ended 27/06/2017

Mr. Mike Capon

  • Appointed on 06/06/2017
  • Term ended 25/06/2017

Mr. Peter Owen

  • Co-opted Governor
  • Chair of Governors
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Curriculum & Pupil Matters
    • Personnel & Pay
  • Appointed 26/03/2011
  • Term ended 25/06/2017

Mr. Antony Karas

  • Co-opted Governor
  • Member of:
    • Finance & Premises
    • Personnel & Pay
  • Appointed 05/07/2016
  • Term ended Date 06/06/2017

Alex Shelock

  • Parent Governor
  • Appointed 01/03/2015
  • Term ended 08/01/2017

Helen Aves

  • Co-opted Governor
  • Appointed 24/03/2015
  • Term ended 06/01/2017

Heidi Pearson

  • Co-opted Governor
  • Appointed 01/01/2016
  • Term ended 06/11/2016

Lisa Christian

  • Parent Governor
  • Appointed 31/12/2008
  • Term ended 04/10/2016